Zachęcajmy dzieci do systematycznego czytania
- 23.02.2022 10:25
„Możemy nie być w stanie przygotować przyszłości dla naszych dzieci, ale możemy przynajmniej przygotować nasze dzieci na przyszłość.”
Franklin D. Roosevelt
Drodzy Rodzice! Pragniemy zachęcić Państwa do mobilizowania Waszych pociech do czytania. Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować. Dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat oswajać dziecko z książką, czytać mu głośno przynajmniej kilkanaście minut dziennie, na własnym przykładzie pokazywać, że czytanie może być doskonałą formą spędzania czasu. Wraz z wiekiem możecie zamienić się rolami – niech dziecko czyta Wam na głos chociażby krótkie historyjki, czy opowiadania zadane w szkole. W ten sposób dzieci odkryją piękno literatury, czytanie kojarzyć będzie im się z przyjemnością, czasem spędzonym wspólnie z najbliższymi i chętniej sięgną po książkę w okresie dojrzewania i życiu dorosłym.
CO CZYTANIE DAJE DZIECIOM?
- Wzmacnia więź i poczucie bezpieczeństwa
Gdy czytacie dziecku, ono słucha Waszego głosu, czuje się bezpiecznie. W ten sposób wzmacnia się więź uczuciowa pomiędzy rodzicem, a dzieckiem, które czuje się ważne i kochane, ponieważ widzi, że chętnie spędzacie z nim czas.
- Redukuje stres
W dzisiejszym zabieganym świecie wszyscy odczuwamy stres, niepokój, frustrację. Dzieci doskonale wyczuwają te nasze nastroje i na swój sposób je przejmują. Według badań czytanie książek skutecznie redukuje poziom stresu, ponieważ wymaga skupienia, pochłania uwagę, wyłączając bodźce zewnętrzne.
- Uczy koncentracji
Coraz częstszym problemem wśród dzieci i młodzieży jest problem z koncentracją, co wpływa m.in. na trudności w nauce. Dzieci nie potrafią skupić się na wykonywanej czynności lub szybko tracą zainteresowanie. Naukowcy takiego stanu rzeczy upatrują w technologizacji, modzie na upraszczanie, skrótowość oraz wszechobecności rozpraszaczy uwagi we współczesnym świecie. Skupienie się na książce stanowi skuteczny trening koncentracji.
- Kształtuje system wartości
Czytanie niewątpliwie pomaga w wychowaniu. Dobierając odpowiednie lektury, kształtujemy poglądy dzieci, przekazujemy określone wzorce zachowań, uczymy postaw moralnych. Po zapoznaniu się z określoną książką zaistnieje również doskonała okazja do rozmowy o poruszonych w niej problemach.
- Rozwija umysł
Czytając, tworzymy w głowie mapę wątków, wydarzeń i bohaterów. Uczymy się, jakie konsekwencje ma określone postępowanie, jak należy zachować się w danej sytuacji, przewidujemy, co może wydarzyć się za chwilę. W ten sposób uczymy się logicznego myślenia oraz przyczynowo-skutkowego łączenia faktów. To ważne ćwiczenie dla umysłu dziecka.
- Poszerza wiedzę ogólną i rozbudza ciekawość świata
W książkach oczywiście można znaleźć wiele informacji na różnorodne tematy. Czytając pozycje popularno-naukowe dziecko może więc poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zagadnień, którymi się interesuje. Nawet książki przygodowe, baśnie, a nawet komiksy zawierają pewne informacje, które mogą wzbogacić wiedzę dziecka o świecie.
- Rozwija wyobraźnię
Wyobraźnia jest jednym z narzędzi
pomagających poznawać świat.
Czytając, dziecko cały czas
musi sobie coś wyobrażać,
słowa sprawiają, że buduje w głowie
obraz opisywanych bohaterów i zdarzeń.
Dlatego czytanie jest doskonałym treningiem.
- Uczy refleksji
Młodzi ludzie kształtują swoją osobowość
i charakter. Z pewnością ogromny wpływ
na ten proces mają rodzice.
Jednak w pewnym okresie młodzież
zaczyna się buntować i często nie słucha rad starszych,
chce samodzielnie podejmować decyzje
i wypracowywać własne poglądy.
Natomiast książka pozwala mu skonfrontować
swoje postrzeganie świata,
przekonania z bohaterami literackimi.
Zyskuje możliwość refleksji.
- Buduje pewność siebie i wzmacnia poczucie własnej wartości
Udowodnione zostało, że aktywni czytelnicy są osobami bardziej asertywnymi. Mają potrzebę weryfikacji tego, co słyszą, nie przyjmują więc na wiarę poglądów innych i nie podążają ślepo za tłumem. Chętniej wyrażają swoje zdanie, ponieważ mają wyrobione opinie na wiele tematów, są bardziej samodzielni, pewni siebie.
- Daje radość
Czytanie przede wszystkim daje radość. Badania
statystyczne potwierdzają, że osoby czytające
dla przyjemności są nie tylko lepiej wykształcone
i zajmują wyższe stanowiska,
ale także są bardziej zadowolone z życia.
Pamiętajmy, że książki pomagają nam
snuć marzenia, a dążenie do ich realizacji
może nam zapewnić szczęście w przyszłości.
- Rozwija język, pamięć
Czytając, wzbogacamy swoje słownictwo,
zdobywamy umiejętność poprawnego posługiwania się
językiem. Osoby, które dużo czytają
popełniają mniej błędów językowych,
ortograficznych oraz interpunkcyjnych.
- Chroni przed uzależnieniem od komputerów i telewizji
To tylko niektóre z korzyści wynikających z systematycznej lektury. Z pewnością można podać ich o wiele więcej. Jednak już tych kilka argumentów wystarczy, by dostrzec istotną rolę książki w naszym życiu.
Pozostaje tylko jeden problem: jak zachęcić dziecko do czytania?
Nie ma prostej recepty – do każdego należy podejść indywidualnie biorąc pod uwagę jego wiek, charakter, zainteresowania.
Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach:
- Nie wolno zmuszać do czytania. Nikt nie polubi czynności, którą postrzega jako karę. Dajmy szansę, zachęcajmy, ale nie naciskajmy.
- Wybierzmy książkę podejmującą temat interesujący dla dziecka.
- Warto pamiętać, że każda książka przedstawia jakąś wartość, dziecko nie musi czytać jedynie lektur, czy książek polecanych przez krytyków literackich.
- Nie zmuszajmy dzieci do czytania książek, które pamiętamy z naszego dzieciństwa. Często są one nieaktualne i niezrozumiałe dla współczesnego młodego pokolenia.
- Dziecko można zachęcić do przeczytania książki, na podstawie której nakręcony został film, który mu się spodobał.
- Warto opowiedzieć fragment książki w taki sposób, by wzbudzić jego zainteresowanie, np. podkreślając obecność wątku sensacyjnego lub przygodowego.
Na podstawie artykułu zamieszczonego w miesięczniku „Biblioteka w szkole”
Bibliotekarze SP w Sieniawie
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły