- Instrukcja wejścia/wyjścia na teren szkoły obowiązująca od 18. 01. 2021r.
- Procedura bezpieczeństwa na czas pandemii.
- Procedura nauczania zdalnego na czas pandemii.
- Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID - 19 u dziecka/ucznia.
- Procedura komunikowania na drodze nauczyciel a dyrektor, nauczyciel a rodzic na czas pandemii.
- Procedura BHP w trakcie pandemii COVID-19 dla pracowników Szkoły Podstawowej w Sieniawie
- Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka w przedszkolu/szkole na czas pandemii COVID - 19
- Instrukcja wejścia/wyjścia na teren szkoły.
PROCEDURA NAUCZANIA ZDALNEGO NA CZAS PANDEMII
obowiązująca w Szkole Podstawowej w Sieniawie
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Podstawa prawna:
−
rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 493 ze zm.),
−
wytyczne dla przedszkoli opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.
Cel procedury: określenie szczegółowych zasad pracy zdalnej; zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa dzieciom/uczniom oraz pracownikom na terenie przedszkola/szkoły w związku z istniejącym zagrożeniem COVID-19
Zakres obowiązywania procedury: zasady postępowania nauczycieli, rodziców i personelu przedszkola/szkoły podczas sprawowania opieki i organizowania zajęć z dziećmi/uczniami w przedszkolu/szkole od momentu przyprowadzenia do przedszkola / przybycia uczniów do szkoły do chwili odbioru dzieci z przedszkola przez rodziców / rozejścia się uczniów do domów po lekcjach
Uczestnicy postępowania: zakres odpowiedzialności: dyrektor, nauczyciele, rodzice, personel obsługi przedszkola/szkoły, personel pomocniczy
I Zadania Dyrektora i nauczycieli
1. Zdalne nauczanie wprowadza się w szkole decyzją Ministra Edukacji Narodowej lub organu prowadzącego w sytuacji, w której dotychczas prowadzone zajęcia zostają zawieszone.
2. O wprowadzeniu zdalnego nauczania Dyrektor szkoły informuje nauczycieli, rodziców oraz uczniów za pośrednictwem dziennika elektronicznego Vulcan, strony internetowej szkoły powołując się na odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Wychowawcy przesyłają rodzicom informację za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
3. Nauczyciele mają obowiązek poinformować Dyrektora szkoły, czy dysponują odpowiednimi narzędziami, które umożliwią im prowadzenie zdalnego nauczania. W przypadku, kiedy nauczyciel nie dysponuje takim sprzętem, Dyrektor obowiązany jest udostępnić nauczycielowi pracownię na terenie szkoły, która będzie spełniała wymagania techniczne umożliwiające prowadzenie zdalnego nauczania (komputer przenośny lub stacjonarny, stałe łącze internetowe).
4. Nauczyciel jest zobowiązany do realizacji podstawy programowej zgodnie z obowiązującym tygodniowym/dziennym rozkładem zajęć stosując różnorodne metody pracy.
5. Nauczyciele mogą dokonywać modyfikacji rozkładu materiału z danego przedmiotu tak aby umożliwiał on realizację podstawy programowej.
6. Nauczyciele w swojej pracy uwzględniają dostosowania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych uczniów.
II Bezpieczeństwo
1. Głównym narzędziem kontaktu z rodzicami i uczniami jest dziennik elektroniczny, który jest szyfrowany certyfikatem bezpieczeństwa. Opcjonalnie dopuszczalne są inne platformy i portale służące do komunikacji w Internecie, pod warunkiem, że spełniają one warunki bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
2. Platformy edukacyjne, z których korzystają nauczyciele w czasie zdalnego nauczania, powinny zawierać treści gwarantujące realizację podstawy programowej. Zaleca się korzystanie z platform rekomendowanych przez MEN, wydawnictwa oraz portale edukacyjne.
3. Pliki, które nauczyciele przesyłają do rodziców oraz uczniów powinny być przeskanowane aktualnym programem antywirusowym.
III Prowadzenie zajęć
1. Każdy nauczyciel jest zobowiązany do zmodyfikowania rozkładu materiału tak, aby umożliwił on realizację podstawy programowej.
2. Nauczyciele mogą dokonać modyfikacji w zespołach przedmiotowych.
3. Rozkład materiału należy zmodyfikować uwzględniając czas, w jakim będzie obowiązywało nauczanie zdalne.
4. Wychowawcy w ramach godziny wychowawczej poinformują uczniów o zasadach bezpiecznego i higienicznego korzystania z urządzeń umożliwiających komunikację.
5. Zlecając prace samodzielne, nauczyciel będzie brał pod uwagę możliwości psychofizyczne uczniów. Czas na realizację pracy będzie proporcjonalny do wysiłku, jaki uczeń musi włożyć w jej wykonanie.
6. Każdy rodzic może konsultować się z nauczycielem prowadzącym zajęcia za pomocą dziennika elektronicznego i mailowo. Nauczyciel odpowiada wtedy w ciągu 48 godzin. W razie kontaktu telefonicznego rodzic może kontaktować się w godzinach 8.00 – 15.00.
7. Nie ulega zmianie tygodniowy plan zajęć.
8. Nauczyciel będzie zlecał uczniom zadania do wykonania w następujących formach:
- klasyczna, z odwołaniem do podręcznika, zeszytu ćwiczeń (tekstowy opis zadania do wykonania),
- praca na wcześniej ustalonych platformach oraz za pomocą dostępnych komunikatorów służących do przeprowadzania spotkań online (Zoom, Discord).
- link do interaktywnych platform edukacyjnych wykorzystujących formy nauki i sprawdzania wiadomości (np. filmy, quizy, testy),
- załącznik zawierający materiały tekstowe, grafiki, materiały audiowizualne, itp.
9. Nauczyciel może zorganizować lekcję online przy wykorzystaniu aplikacji audio, audiowizulnych lub na internetowych platformach edukacyjnych.
10. Czas trwania jednej lekcji wirtualnej nie może przekroczyć 45 min.
11. Informacja o formie i terminie spotkania online będzie przekazywana uczniom za pomocą wiadomości w e-dzienniku lub komunikatora internetowego najpóźniej w dniu poprzedzającym lekcję zaplanowaną w takiej formie.
12. Nauczyciel w dzienniku elektronicznym umieszcza oceny za prace uczniów (kl. IV - VIII).
13. Nauczyciel pracujący zdalnie musi pamiętać o zachowaniu zasad higieny pracy ucznia. Realizacja podstawy programowej nie może opierać się tylko na zadaniach on- line. Uczniowie powinni korzystać również z podręczników oraz zeszytów przedmiotowych i zeszytów ćwiczeń.
14.W przypadku zgłoszenia Dyrektorowi szkoły lub wychowawcy klasy przez rodzica problemu z dostępem do Internetu, a co za tym idzie problemem z uczestnictwem w zajęciach, rodzic kontaktuje się telefonicznie z wychowawcą klasy.
15. W sytuacji kiedy uczeń nie posiada odpowiedniego sprzętu komputerowego aby odbywać lekcje zdalne istnieje możliwość wypożyczenia odpowiedniego sprzętu ze szkoły.
IV Ocenianie i klasyfikowanie
1. Udostępniając uczniom zadania do pracy zdalnej, nauczyciel może zadecydować o ich ocenie, jednak należy poinformować o tym uczniów i ich rodziców umieszczając odpowiedni komentarz w wiadomości.
2. Wystawiając ocenę śródroczną/roczną, należy brać pod uwagę dotychczasową pracę ucznia na danej lekcji, jak również specyfikę sytuacji, w jakiej ocena jest wystawiana.
3.Ocenę śródroczną/roczną zachowania wystawia wychowawca klasy po konsultacji z innymi nauczycielami. Opiera się on również na własnych obserwacjach zachowania ucznia. Należy tutaj także brać pod uwagę specyfikę sytuacji, w jakiej ocena jest wystawiana.
V Kontrola uczestnictwa ucznia w zajęciach
1. Każdy nauczyciel ma obowiązek kontrolowania, czy uczeń lub jego rodzic odczytuje wiadomości z wysłanymi zadaniami do pracy zdalnej.
2. Jeśli w ciągu tygodnia uczeń lub rodzic nie odczyta wiadomości, nauczyciel prowadzący zajęcia jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy.
3. Wychowawca podejmuje próbę kontaktu z rodzicami ucznia, co odnotowuje w dzienniku Vulcan w zakładce „Kontakty z rodzicami”.
4. Po nieudanej próbie kontaktu z rodzicami wychowawca klasy informuje Dyrektora o braku realizacji materiału nauczania przez ucznia.
5. Jeżeli dyrektor również nie będzie mógł skontaktować się z rodzicem to powiadamia o tym fakcie organ prowadzący.
6. W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.
Zasady wchodzą w życie z dniem:01.09.2020