Rodzicom i dzieciom wyjeżdżającym na wakacje polecamy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Opracowana przez MEN publikacja dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa (bezpośredni link https://men.gov.pl/strony/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow.html).
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej w Sieniawie
„Edukacja to najpotężniejsza broń której możesz użyć, aby zmienić świat”
Nelson Mandela
21 czerwca 2024 roku nadszedł dzień zakończenia roku szkolnego 2023/2024, po wielu miesiącach wytężonej pracy. Rozpoczął się Mszą Świętą w kościele w Sieniawie, którą odprawił Ksiądz Mariusz Giemza, następnie wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele udali się na plac przy szkole, gdzie o godz. 9.00 odbyły się uroczyste obchody. Na początku zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy, następnie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Piotr Boczar, który podsumował kończący się rok szkolny i podziękował uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi za całoroczną pracę oraz zaangażowanie w życie szkoły. Zaznaczył, że wysiłki i chęć zdobywania wiedzy oraz wytrwałość i entuzjazm sprawiły, że ten rok był pełen sukcesów, a także pięknych wspomnień, a owocna praca i osiągnięcia są powodem do dumy dla wszystkich.
Kolejne podziękowania skierował do rodziców, podkreślając ich wsparcie i współpracę, które były nieocenione. Wyraził wdzięczność za zaufanie, jakim obdarzyli dyrekcję i grono pedagogiczne, powierzając im edukację swoich dzieci. Obecność rodziców i zaangażowanie w życie szkoły stanowiły fundament, na którym można było budować sukcesy uczniów.
W dalszej części przewodnicząca Rady Rodziców Pani Aneta Lassota wraz z Panem Dyrektorem wręczyli vouchery uczniom, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem. Rodzice tych uczniów otrzymali listy gratulacyjne z rąk dyrektora i wychowawców.
Następnie dyrektor wręczył podziękowania rodzicom uczennic: Leny Bruk i Julii Walus, które kończą edukację w naszej szkole, a będą kontynuować naukę w szkole muzycznej.
Kolejnym punktem było wręczenie dyplomów i nagród książkowych laureatom konkursu ogólnopolskiego „PANDA”: Jakubowi Bolanowskiemu (z przyrody) i Patrykowi Krynickiemu (z języka angielskiego) oraz dyplomów za wyróżnienie: Rafaeli Walus i Marii Smoleń (z języka angielskiego), do których przygotowywały ich Panie: Alina Bargiel-Jurczyk, Barbara Przybylska-Krukar i Joanna Konderla-Ozimina.
Dyplomy za czytelnictwo natomiast wręczyła Pani Sabina Zięba z wicedyrektor.
Za najlepszy głos w szkole wśród absolwentów otrzymała statuetkę „NUTKĘ” uczennica Ewa Sitek.
Uczennice: Iza Michałkowska, Elizabeth Zalisz, Maria Smoleń, Emilia Walus, Natalia Nosal, Julia Walus, Lena Bruk otrzymały nagrody książkowe za uświetnianie swoimi występami muzycznymi akademii oraz uroczystości szkolnych.
Dyrekcja wręczyła statuetkę „Mądra Sowa” Rafaeli Walus za najlepszego absolwenta.
Pani Aneta Lassota wręczyła nagrodę, ufundowaną przez Radę Rodziców, w postaci vouchera uczennicy klasy 8 Rafaeli Walus za najwyższą, w klasach 4-8, średnią w szkole - 5,86.
Dyplomy za wzorową frekwencję otrzymali: Dariusz Nogaj, Maria Smoleń, Piotr Nogaj, Jakub Winnicki.
Następnie Pan dyrektor wraz wicedyrektor złożyli podziękowania za wieloletnią współpracę, pomoc, zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły na ręce Pani Anety Lassoty, przewodniczącej Rady Rodziców, która w tym roku kończy swą kadencję.
Na koniec Pan dyrektor Piotr Boczar życzył wszystkim zgromadzonym pogodnych, bezpiecznych, udanych i pełnych przygód wakacji.
DRODZY UCZNIOWIE WRACAJCIE PO WAKACJACH UŚMIECHNIECI I WYPOCZĘCI. DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM
Agata Maśnik
93
Podsumowanie innowacji „Bajka jak lekarstwo – terapeutyczna moc bajek”
Przedszkolaki przez 8 miesięcy uczestniczyły w innowacji pedagogicznej poświęconej bajkoterapii. W ostatnich latach bardzo często mówi się o potrzebie czytania dzieciom książek. W dobie gier komputerowych, telewizji oraz Internetu często zapomina się, jak ważnym elementem w wychowaniu dziecka jest książka. Kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka, pozwala mu rozwijać wyobraźnię, wzbogacać zasób słownictwa i sferę przeżyć emocjonalnych. Baśnie i bajki to najbliższe dziecku utwory. Świat realny miesza się w nich z fantastycznym i razem tworzą zrozumiałą dla maluchów rzeczywistość. Bajka ukazuje obrazy solidarności i współdziałania, wzbudza życzliwość i sympatię, współczucie dla postaci, oburzenie i protest przeciw krzywdzie, wyrządzonej bohaterom. Podczas trwania innowacji dzieci odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Rymanowie – Filia w Sieniawie oraz szkolna bibliotekę, gdzie odbyły się lekcje biblioteczne prowadzone przez Panią Annę Wychowałek oraz Panią Sabinę Ziębę. Dzieci brały udział w projekcie „Mała Książka - wielki człowiek”. Przedszkolaki mogły wypożyczać wraz z rodzicami pierwsze książeczki z biblioteki. Co tydzień w naszym przedszkolu gościliśmy Panią Anię, która czytała bajeczki. Dzieci uczestniczyły również w konkursach „Okładka książki” oraz „Zachęcamy do czytania”. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” rodzice odwiedzali nasze przedszkole i czytali bajki. Innowacja w swoim programie przewidziała również wyjazdy na spektakle teatralne „Alicja w krainie czarów” i „Lubimy bajki”. Dzieci podczas pobytu w przedszkolu uczestniczyły w zabawach parateatralnych, obchodziły Dzień Pluszowego Misia, Dzień Postaci z Bajek, Światowy Dzień Książki. W ramach projektu rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup książek dla dzieci. Rodzice zgłaszali tytuły bajek, książek i serii, które ich zdaniem warto zakupić. Na pewno nowe pozycję przyciągną uwagę przedszkolaków i zachęcą do częstszego czytania. Dlaczego tak ważne jest aby promować czytelnictwo? Podczas słuchania czytanego tekstu, dzieci doskonalą umiejętność skupiania uwagi, wzbogacają swoje słownictwo, uczą się właściwego interpretowania przeczytanych tekstów, poszerzają wiedzę o świecie, wyrabiają nawyk dbania o książki i szanowania ich, uczą się nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów, jak również budują więzi między osobami dorosłymi i rówieśnikami. Myślę, że to wystarczające argumenty do tego, aby wspierać naszych małych podopiecznych i zachęcać do czytania. W wieku przedszkolnym nieodzownym wsparciem okazują się rodzice. Mam nadzieję, że pomimo wakacyjnej aury dzieci będą sięgać po pozycje książkowe.
Justyna Walus
29
Program „Czyściochowa Akademia” w przedszkolu
We wrześniu 2023 roku przedszkolaki z naszej szkoły przystąpiły do Czyściochowej Akademii zorganizowanej w ramach programu Rossnę! stworzonej przez drogerię Rossmann. Czyściochowo to kraina zamieszkana przez przyjaciół. Każdy bohater reprezentuje inny obszar związany z codziennym dbaniem o higienę:
-
Świnka Zakatarzynka przybliżyła dzieciom prawidłową higienę nosa.
-
Kot Pupik i Kotka Pupilka to rodzeństwo, które zapoznaje dzieci z zasadami korzystania z toalety.
-
Pies Łapson w swoich historiach pokazuje, jak ważne jest mycie rąk. Razem z Mydłomenem, w mgnieniu oka zwalczają wszystkie Bakteriaki i Wirusiaki.
-
Królik Higienek wraz z Pastkiem i Szczocią dbają o naukę higieny jamy ustnej.
-
Historie z Jelonkiem Gładziem pokazują dzieciom jak chronić skórę latem i zimą.
-
Lisica Rudka śpiewająco wyjaśnia najmłodszym, że mycie głowy wcale nie jest straszne, a kąpiel to najlepsza metoda, by pokonać Pociaka Smrodziaka.
Podczas śledzenia przygód Czyściochów, dzieci zdobywały umiejętności, które pomogły im samodzielnie sprostać codziennym wyzwaniom higienicznym. Przygody Czyściochów w formie bajek i piosenek można znaleźć na kanale Rossnę! w serwisie YouTube (www.youtube.com/@Czysciochowo). Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom a szkoła certyfikat w podziękowaniu za czynny udział w programie.
Justyna Walus
-
Pożegnanie absolwentów 2023/2024
„Wyciągnij dłonie i chwyć marzenie,
niechaj nadziei skrzydła niosą Cię”
19 czerwca 2024 r. w sali Domu Ludowego w Sieniawie odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów naszej szkoły. Na uroczystość tę zostali zaproszeni wszyscy nauczyciele i pracownicy, na czele z dyrekcją szkoły, rodzice uczniów klasy VIII oraz uczniowie VII i VI klasy. Akademia rozpoczęła się polonezem wykonanym przez ósmoklasistów oraz ich młodszych kolegów, którzy pożegnali naszych absolwentów krótkim słowem i piosenką, wręczając im pamiątkowe statuetki. Następnie oddali głos uczniom klasy VIII, którzy przedstawili program słowno-muzyczny będący wyrazem podziękowania za wspólnie spędzone lata. Wiersze, mówiące o rozstaniu i pożegnaniu, przeplatane były nostalgicznymi i wesołymi piosenkami w wykonaniu dziewcząt, które przez kilka lat uświetniały swoimi pięknymi głosami szkolne akademie i konkursy piosenki. Nie zabrakło też humoru w scence pt. „Jeden dzień z życia szkoły”, w której główne role zagrali chłopcy, wcielając się w role uczniów oraz nauczycieli, a także innych pracowników szkoły. Program artystyczny zakończyła piosenka „Ty tylko mnie poprowadź”, będąca swoistą puentą występu naszych młodych artystów, wykonana przez uczennice i wychowawców klasy. Dowodem szczerej wdzięczności naszych absolwentów były kwiaty wręczone wszystkim pedagogom oraz pracownikom administracji i obsługi.
Po zakończeniu programu artystycznego młodzież oddała głos Panu dyrektorowi, który podziękował uczniom za pięknie przygotowany montaż i dekorację oraz życzył im dalszych sukcesów na kolejnych etapach edukacji. Absolwenci otrzymali dyplomy ukończenia szkoły z pamiątkowym zdjęciem klasowym, zaś ich rodzice podziękowania za zaangażowanie, życzliwość i współpracę oraz listy gratulacyjne z wyrazami uznania za wzorowe wychowanie dzieci oraz osiągnięte przez nich wysokie wyniki w nauce.
Na koniec wszyscy uczestnicy akademii zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klasy VIII.
Alina Bargiel-Jurczyk
wychowawca klasy VIII
178
Zerówka w sklepie
19 czerwca wybraliśmy się do pobliskiego sklepu, aby poznać zawód ekspedientki. Pani Katarzyna Wacławska opowiedziała o swojej pracy, oprowadziła dzieci po sklepie, zaprezentowała jego asortyment, pokazała przedmioty niezbędne do wykonywania pracy ekspedientki, takie jak: kasa, czytnik, waga. Przygotowała również zagadki dotyczące sklepu, za rozwiązanie których wręczała dzieciom cukierki. Przedszkolaki poznały wyposażenie sklepu oraz obserwowały pracę ekspedientki i klientów robiących zakupy, przypomniały sobie zasady zachowania się w miejscu publicznym oraz ważyły i wbijały do kasy wybrane przez siebie warzywo lub owoc. Największą atrakcją było samodzielne robienie zakupów, podczas których dzieci kupowały sobie lody.
Anna Sołtysik
26
Bezpieczne wakacje – spotkanie z policjantami
Do Szkoły Podstawowej w Sieniawie 18 czerwca zawitali policjanci dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rymanowie. Policjanci starali się przekazać informacje o ewentualnych zagrożeniach podczas spędzania wakacji nad wodą, w lesie, w górach czy za granicami naszego kraju. Funkcjonariusze udzielili kilku ważnych rad i wskazówek jak postępować w sytuacji oddalenia się od opiekunów oraz jakie są elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na obowiązujące przepisy dotyczące jazdy na rowerze. Mamy nadzieje, że czas wakacji spędzony w różnych zakątkach Polski oraz za granicą miną przyjemnie i bezpiecznie.
Justyna Walus
Podsumowanie innowacji „Poznajemy międzynarodowe dni”
W ramach innowacji pt. „Poznajemy międzynarodowe dni” dzieci z zerówki uczestniczyły w siedmiu zajęciach na temat: Światowy Dzień Muzyki, Światowy Dzień Cukrzycy, Światowy Dzień Gleby, Światowy Dzień Radia, Światowy Dzień Wody, Światowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych, Światowy Dzień Mleka. Następnie przeprowadziłam zajęcia podsumowujące poznane światowe dni, a starsze przedszkolaki wykonały plakat mający na celu usystematyzować zdobytą przez nich wiedzę, a także sprawdzić stopień zapamiętania przez nie informacji przekazywanych podczas zajęć w ramach realizowanej innowacji. Dzieci posiadają podstawowe wiadomości na temat międzynarodowych dni i są wrażliwe na problemy tego świata.
Anna Sołtysik
4
Zabawy czytelnicze w zerówce
Zabawy czytelnicze są doskonałym narzędziem do wprowadzania dzieci w świat literatury i czytelnictwa. Mają one wiele korzyści i celów ale przede wszystkim wspierają rozwój umiejętności czytelniczych.
Przez cały rok dzieci z zerówki brały udział w różnych aktywnościach czytelniczych. W klasie znajdował się kącik czytelniczy z książkami wydawnictwa „Dwukropek”. Na zajęciach mogliśmy wspólnie czytać książki, a następnie brać udział w zajęciach na podstawie kart pracy do przeczytanego tekstu.
Dzieci tworzyły również własne mini książki, co zachęcało ich do wspólnego tworzenia bajek.
Dużym wyzwaniem były także próby czytelnicze z serią książek „Czytam sobie”. Dzieci samodzielnie próbowały czytać proste teksty bajek, dzięki czemu mogły dalej rozwijać się w czytaniu.
Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak czytanie z rodzicami w domu, podczas którego dzieciom towarzyszył Miś. Uczniowie nie tylko mogli poznawać nowe książki ale także spędzić wspólnie czas z rodziną.
Te kreatywne zabawy czytelnicze były świetnym sposobem, aby promować czytanie wśród dzieci i pomóc im rozwijać umiejętności czytania.
Beata Bruk
12
Śladami Anny Potockiej – wycieczka piątoklasistów do Rymanowa Zdroju
14 czerwca uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią i p. Renatą Kilar uczestniczyli w grze terenowej „Śladami Anny Potockiej” zorganizowanej przez młodzież z „Cyklogrupy” – projekt „Adrenalina w Nogach”. Po dotarciu do Rymanowa Zdroju uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i ze swoimi kapitanami wyruszyli z kartą pracy realizować zadania w terenie. Zabawę rozpoczęliśmy od zadań w „Galerii Zdrój”, a następnie ruszyliśmy uroczymi alejkami Rymanowa Zdroju. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali kolejne polecenia. Udział w grze terenowej przybliżył wszystkim postać Anny z Działyńskich Potockiej oraz był wspaniałą zabawą. Aktywnie spędzony czas przyniósł wiele radości. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Dziękujemy p. Dorocie Mróz za zaproszenie do Konkursu Programu „Równać Szanse”.
Małgorzata Gomułka - Wojtoń
23
Wycieczka do teatru i Biblioteki w Sieniawie
W ubiegłym tygodniu uczniowie ze SF w Puławach wraz z wychowawcami wybrali się do Rymanowa na spektakl teatralny pt. „Lubimy bajki”, wystawiany przez Grupę Teatralną Klubu Seniora.
Wspaniała gra seniorów, piękne stroje i dekoracje, a także oprawa muzyczna i świetlna stworzyły niesamowity klimat bajki.
Po przedstawieniu udaliśmy się na spotkanie z bibliotekarką do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie - Filia w Sieniawie. Zajęcia były przeprowadzone przez Panią Annę Wychowałek. Dzieci na początku spotkania wysłuchały krótkiej bajeczki, z serii Julka i Janek pt. „Czego nie lubi Złość”, a później wykonały prace plastyczno-techniczne, w których owijały włóczką papierowe sylwety kotów.
Nauczyciele SF
11
Ogólnopolskie Konkursy Przedmiotowe EDI-PANDA
Konkursy przedmiotowe Edi - Panda cieszą się w naszej szkole dużą popularnością. W edycji kwietniowej wzięło udział łącznie 25 uczniów w konkursach z przedmiotów: języka polskiego, języka angielskiego, historii, geografii, biologii, chemii, przyrody i matematyki.
Na najwyższe wyróżnienie zasługują uczniowie, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce w kraju. Najlepiej zaprezentowali się:
- Jakub Bolanowski, uczeń klasy 4, który otrzymał tytuł laureata w konkursie z przyrody, zajmując tym samym 5 miejsce w Polsce (93,33%);
- Patryk Krynicki, uczeń klasy 7, który zajął 3 miejsce w kraju (96,67%) i otrzymał tytuł laureata w konkursie z języka angielskiego.
Wszystkim uczniom, biorącym udział w konkursach, serdecznie gratulujemy, a szczególnie Jakubowi i Patrykowi życzymy dalszych sukcesów w nauce.
Alina Bargiel- Jurczyk
Spektakl teatralny w Rymanowie
5 czerwca dzieci z przedszkola, zerówki oraz klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawcami wybrały się do Rymanowa na spektakl teatralny pt. „Lubimy bajki”. Przedstawienie przygotowane zostało przez Klub Seniora, którego członkowie wystąpili na scenie, przenosząc dzieci w niezwykły, baśniowy świat. Wszyscy podziwiali wspaniałą grę aktorską, ale również piękne stroje i dekoracje, które dodały uroku całemu spektaklowi.
Należy dodać, że za scenariusz, reżyserię i dekorację odpowiedzialni byli pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie.
Dziękujemy za zaproszenie i, jak zwykle, zapewnienie niezapomnianych wrażeń.
Wychowawcy przedszkola, zerówki oraz klas 1-3
2
Konkurs „Powiat krośnieński – historia i współczesność”
W czwartek 6 czerwca w Muzeum Podkarpackim w Krośnie został przeprowadzony II i ostatni etap cyklicznego konkursu historycznego „Powiat krośnieński – historia i współczesność”. W tym roku odbyła się już XVIII edycja tego prestiżowego konkursu, który został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, ustalonych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Tym razem temat przewodni konkursu brzmiał: „Krosno i powiat krośnieński w dobie autonomii galicyjskiej (1867-1914)”. Pytania otwarte dotyczyły w szczególności organizacji i funkcjonowania władz autonomicznej Galicji, miasta Krosna oraz dokonujących się w tym czasie różnorodnych przemian w życiu codziennym, społecznym i gospodarczym na ziemi krośnieńskiej.
Do etapu finałowego zakwalifikowało się ponad 20 uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych naszego regionu, którzy pomyślnie przeszli eliminacje szkolne w marcu. W tej doborowej grupie znalazła się również uczennica naszej szkoły, Rafaela Walus, która ostatecznie otrzymała także tytuł finalisty, uzyskując jeden z najlepszych wyników.
Rafaelo, gratulujemy tego sukcesu i życzymy kolejnych, a ta ciekawość świata, jaką masz w sobie oraz wytrwałość w stawianiu sobie oraz osiąganiu celów niech towarzyszy Ci w dalszym życiu.
Barbara Przybylska - Krukar
Wyniki ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Archimedes LINGUA oraz Konkursu PANDA z języka angielskiego!
W drugim tygodniu kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły z klas 3-8 wzięli udział w 41 edycji konkursu Archimedes Plus z języka angielskiego oraz wiosennej edycji konkursu Panda. Z wielką radością ogłaszamy, że wśród nich za wysokie wyniki tytuły laureata otrzymały następujące osoby:
Laureaci I stopnia (od 96 punktów)
Luiza Libowicz- klasa 3
Amelia Szczęsny – klasa 3
Adrianna Walus - klasa 5
Adam Raczek- klasa 6
Laureaci II stopnia (od 92 punktów)
Oliwier Konik – klasa 3
Anna Wasylik - klasa 5
Patryk Krynicki – klasa 7
Laureaci III stopnia (od 88 punktów)
Bianca Wygonik - klasa 6
Laureaci IV stopnia (84 punkty)
Karolina Krynicka - klasa 4
Amelia Libowicz - klasa 5
Laureatka V stopnia (80 punktów)
Maria Smoleń - klasa 8
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Konkurs PANDA:
Laureaci:
Patryk Krynicki - klasa 7, m. 3
Wyróżnienia:
Rafaela Walus - klasa 8, m 7
Maria Smoleń - klasa 8, m. 9
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Barbara Przybylska - Krukar
Znamy wyniki Olimpiady Wiedzy Archimedes. Plus!
„Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie i zakwita, nie wiadomo kiedy i jak”.
Jean Fabre
W dniu 7 czerwca 2024 roku podczas uroczystej gali, podsumowującej wyniki 39. edycji Olimpiady Wiedzy Archimedes. Plus z matematyki, Pan dyrektor Piotr Boczar wręczył laureatom nagrody i wyróżnienia. Przypomnijmy, że konkurs adresowany był do uczniów klas 3-8 ze szkół z całej Polski. Został przeprowadzony w tym samym terminie, czyli 10 kwietnia br. Celem konkursu było zwiększenie motywacji uczniów do nauki matematyki oraz podniesienie ich umiejętności. Naszą szkołę w tych zmaganiach reprezentowało aż 41 uczniów, którzy rozwiązywali test, złożony z 25 zadań na łączną sumę 100p. możliwych do uzyskania. Oto lista laureatów:
Dodać w tym miejscu wypada, że wspaniałe wyniki uzyskała niemal jedna trzecia wszystkich uczniów, którzy stanęli w konkursowe szranki (czyli 30% rozwiązujących test). To dowód na to, że w wychowankach drzemie ogromny potencjał intelektualny, zaangażowanie, determinacja, głód wiedzy i chęć rywalizacji o laur pierwszeństwa. To także efekt wytężonej i ustawicznej pracy pedagogicznej nauczycieli, zainteresowanych wszechstronnym rozwojem swych podopiecznych. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatora. Gratulujemy, życząc wielu sukcesów na niwie matematyki w kolejnych konkursach.
Renata Kilar
4
Wycieczka w Pieniny
„Patriae solum omnibus carum est”.
„Ziemia ojczysta wszystkim jest droga”.
Cyceron
W dniu 28 maja 2024 roku 29-osobowa grupa uczniów klas 4-8 pod opieką Pani Renaty Kilar, Pani Agaty Maśnik oraz Pani Małgorzaty Gomułki – Wojtoń wzięła udział w ciekawej wycieczce w Pieniny. Program obfitował w wiele atrakcji i na długo zapadł w pamięci wychowanków, którzy uświadomili sobie, że Polska jest pięknym krajem nie tylko o bogatej historii, ale także różnorodnym pod względem krajobrazowym.
Gdy przyjechaliśmy do Jaworek niedaleko Szczawnicy, poznaliśmy niezwykły rezerwat przyrody Homole. Wąwóz, zbudowany ze skał wapiennych z okresu jury i kredy, zachwycił każdego bez wyjątku urozmaiconą rzeźbą i ciekawą budową geologiczną. Podczas spaceru na odcinku około 800m wysłuchaliśmy ciekawej historii tego miejsca. Ponoć dawno temu ukryto tu skarby, a wielu śmiałków próbowało je odnaleźć. Krążyło na ten temat wiele legend. Według przekazów w XVI wieku istniał w wąwozie Homole zamek warowny. Do naszych czasów jednak nie przetrwał. Mimo że nie udało nam się odkryć żadnych cennych znalezisk kultury materialnej, to obserwowanie majestatycznej przyrody polskich gór zrekompensowało wszystko.
Następnie dotarliśmy do Czorsztyna, miejscowości, która słynie z ruin średniowiecznego zamku. W czasach panowania Kazimierza Wielkiego stanowił on ważny punkt obrony granicy państwowej. W XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego ukrywał się tu król Jan Kazimierz Waza, a od lat 30. XVIII stulecia obiekt popadał w ruinę, plądrowany przez wojska najeźdźcze. Malowniczy wygląd ruin sprawił, że obrosły wokół nich legendy, inspirując artystów, zwłaszcza w epoce romantyzmu. Esencjonalna opowieść o historii tego obiektu wprawiła nas w nastrój zadumy i refleksji nad przemijaniem. Uświadomiliśmy sobie, że dzieła ludzkich rąk bardzo często „żyją” dłużej niż ich twórcy czy właściciele.
Stąd wodną trasą (po Jeziorze Czorsztyńskim) w gondolach dopłynęliśmy do Niedzicy, miejscowości, która przez stulecia należała do możnych rodów węgierskich: Berzewiczów, Drugethów, Zapolyów, Joanellich, Horváthów, Salamonów. Dość powiedzieć, że wieś może poszczycić się ciekawą historią, ponieważ jeszcze do 1918 roku leżała na terenie Austro – Węgier, w okresie międzywojennym stanowiła część państwa polskiego, w latach 1939-1945 została włączona w obręb Słowacji, by po II wojnie światowej znaleźć się w granicach Polski. Odbyliśmy krótki spacer po zaporze wodnej, wybudowanej w latach 1975-1997, która po spiętrzeniu wód rzeki Dunajec utworzyła Jezioro Czorsztyńskie. Dowiedzieliśmy się, że zapora Niedzica jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną o wysokości 56m, że jej długość wynosi 404m, że jest udostępniana do ruchu pieszych oraz przejazdu pojazdów obsługi. Zapora pełni bardzo ważną funkcję przeciwpowodziową oraz energetyczną, ponadto dostarcza wodę pitną do pobliskich miejscowości. Jest również ciekawym terenem rekreacyjnym w regionie.
Podczas spaceru wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć z widokiem na niedzicki zamek z górującymi dumnymi basztami. Dowiedzieliśmy się, że mimo iż po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski, to obiekt pozostał w rękach węgierskiego rodu Salamonów aż do 1945 roku. Ostatnia właścicielka, hrabina Ilona Betheln Salamon, wyjechała stąd w 1943 roku. Wnętrza zamku często służyły do realizacji zdjęć. Tu powstawały filmy: „Zemsta” (1956) w reżyserii Antoniego Bohdziewicza, „Zwariowana noc” (1967) Zbigniewa Kuźmińskiego, „Mazepa” (1975) Gustawa Holoubka oraz seriale: „Wakacje z duchami” (1971) Stanisława Jędryki, „Janosik” (1973) Jerzego Passendorfera.
Punktem kulminacyjnym wycieczki był wjazd kolejką krzesełkową na górę Wdżar, czyli niewielki szczyt o wysokości 766m n.p.m. w paśmie łączącym Lubań z Pieninami, pomiędzy przełęczami Drzyślawa i Snozka. Wspomnieć trzeba, że na Wdżarze można spotkać magmową skałę wulkaniczną – andezyt pieniński. Z tego powodu ta góra jest wyjątkowa. Naszym oczom, gdy znaleźliśmy się na szczycie, ukazał się wspaniały widok na Beskid Sądecki, Pieniny, Magurę Spiską, a także Tatry, Podhale, Orawę, Beskid Żywiecki. Niesamowite było również to, że dzięki występującym anomaliom magnetycznym nie mogliśmy za pomocą kompasu igłowego prawidłowo wskazać kierunku geograficznego. Poznaliśmy też legendę o smoku gorczańskim, zakutym w kajdany przez jednego z miejscowych kowali we wsi, słynącej z niegodziwości i rozpusty. Na koniec skorzystaliśmy z ekscytującej przejażdżki po torze saneczkowym alpine coaster. Podczas jazdy nasze emocje sięgały zenitu: czuliśmy się wolni, krzyczeliśmy wniebogłosy, a przy tym oglądaliśmy niesamowite krajobrazy.
Po pysznym obiedzie – szczęśliwi, bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia – powróciliśmy do swych domów, by podzielić się wrażeniami ze wspaniałej wycieczki. Był to cudowny czas, który spożytkowaliśmy nie tylko na zabawę i zacieśnienie więzów przyjaźni, ale także na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu historii i geografii. Pozostaje mieć nadzieję, że również w kolejnym roku szkolnym weźmiemy udział w wartościowej wycieczce po Polsce. Bo nasza ojczyzna jest piękna.
Renata Kilar
5
Światowy Dzień Mleka
W ramach innowacji „Poznajemy Międzynarodowe Dni”, realizowanej przeze mnie w zerówce, dzieci uczestniczyły w ostatnich zajęciach innowacyjnych poświęconych Światowemu Dniu Mleka, który obchodzony jest co roku 1 czerwca. Na początku starsze przedszkolaki dowiedziały się, że w mleku jest wiele składników mineralnych, takich jak: wapń, potas, fosfor, magnez, cynk, selen oraz witamin z grupy A, B, D, E. Zapamiętały, że kto pije mleko ma zdrowe zęby i mocne kości oraz, że warto pić mleko przed snem, bo ułatwia zasypianie. Wszyscy słuchali piosenek: „Mleko” i „Krówka Mu” oraz oglądali teledyski do nich. Następnie dowiedzieli się, co to jest nabiał oraz mieli możliwość wypróbowania smaku mleka i jego pochodnych, takich jak: twaróg, śmietana, kefir, maślanka. Starszaki wykonały prace plastyczną – głowę krowy oraz wymieniły inne zwierzęta, od których otrzymujemy mleko. Na koniec dzieci zajadały świeżo ugotowany budyń ze słodką wkładką.
Anna Sołtysik
13
Spotkanie z pszczelarzem
Dzieci ze Szkoły Filialnej w Puławach dostały zaproszenie do odwiedzenia pasieki w Wisłoczku. Z radością je przyjęliśmy i pojechaliśmy na wycieczkę.
Na miejscu zostaliśmy ciepło powitani przez gospodarzy. Pszczelarze, bo było ich dwóch, zapoznali dzieci ze swoją pracą, sposobami pozyskiwania miodu, jak również ze zwyczajami pszczół i wyglądem pasieki. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć pszczoły z bliska oraz odszukać Matkę pszczół. Uczestniczyliśmy również w warsztatach, robiąc specjalnie poidełko na wodę dla małych, ale potrzebnych owadów. Na zakończenie wizyty czekał na nas słodki poczęstunek i możliwość zabawy w ogrodzie gospodarzy. Żegnając się z nami pszczelarz wręczył każdemu dziecku słoiczek miodu ze swojej pasieki. Udaliśmy się również na spacer po najbliższej okolicy i dotarliśmy do miejsca, które nazywane jest Bazą Studencką. Znajduje się ono na Górnym Szlaku Beskidzkim, można tam odpocząć i podziwiać uroczy wodospad w Wisłoczku. Wróciliśmy do domów zadowoleni, poznając walory i historię najbliższej okolicy.
Beata Bruk
14
Dzień Dziecka
W środę, 29 maja świętowaliśmy Dzień Dziecka. Pogoda dopisała, więc wszystkie atrakcje i zawody odbyły się na boisku szkolnym oraz stadionie.
Rozpoczęliśmy o godz. 9.00 powitaniem p. Dyrektora, później zaproszeni goście: strażacy OSP Sieniawa prezentowali wóz strażacki, ratownik medyczny - pokaz pierwszej pomocy oraz wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali też swoje talenty - tańce, piosenki, grę na instrumentach oraz gimnastykę artystyczną. Równolegle do pokazu talentów odbywały sie zawody sportowe piłki nożnej oraz międzyklasowe konkurencje sportowe.
Młodsze dzieci miały do dyspozycji dwie dmuchane zjeżdżalnie oraz trampolinę. Prawdziwą atrakcją okazało się malowanie twarzy, tatuaże, dorabiane warkoczyki i bańki mydlane. Na zakończenie tak aktywnego dnia odbyło się przeciąganie liny, które również przyniosło dzieciom wiele radości.
Odwiedzili nas również goście: sołtys p. D.Bek oraz starosta krosnieński p. Jan Pelczar, którzy ufundowali nagrody dla dzieci.
Specjalne podziękowania ślemy rodzicom, którzy przygotowali poczęstunek dla każdego ucznia.
Joanna Konderla - Ozimina
137
Archiwum Aktualności