„Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu”.
Eliza Orzeszkowa
W dniu 13 października 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie w ciekawym montażu poetycko – muzycznym podziękowali nauczycielom za trud nauczania i wychowania. Myślą przewodnią programu artystycznego było chińskie przysłowie: „Gdy dzieci są małe, daj im solidne korzenie. Gdy są duże, podaruj im skrzydła”, sparafrazowane i rozpowszechnione w kulturze europejskiej przez niemieckiego romantycznego poetę Johanna Wolfganga Goethego. Okazja ku temu była szczególna: w bieżącym roku obchodzimy w całej Polsce 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego na świecie ministerstwa oświaty publicznej. Przypomnijmy, że KEN został powołany przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziedzictwem nowej władzy oświatowej było m.in. stworzenie od podstaw systemu szkół średnich, opracowanie nowych programów nauczania, utworzenie seminariów skierowanych dla nauczycieli, opracowanie wielu podręczników do nauczania przedmiotów, wprowadzenie nauczania języka ojczystego jako odrębnego przedmiotu, zakaz nauczania w języku łacińskim na rzecz nauczania wszystkich przedmiotów po polsku, umożliwienie kształcenia się dziewcząt. O tej spuściźnie w polskiej edukacji w esencjonalnej formie opowiedziały konferansjerki: Julia Walus i Anna Wasylik.
Zgromadzona publiczność, wśród której znaleźli się jako honorowi goście Pan Wojciech Farbaniec – burmistrz gminy Rymanów oraz Pan Dariusz Bek – sołtys wsi Sieniawa, mogła podziwiać talenty sceniczne młodzieży. Pełnię swych umiejętności jako instrumentalistki pokazały: Julia Walus (wiolonczela) i Lena Bruk (flet). Swym głosem oczarowały słuchaczy wokalistki: Elizabeth Zalisz i Ewa Sitek. Równie udanie zaprezentowali się jako wokaliści Ireneusz Rusnok i Timothy Zalisz. Na długo w naszej pamięci zapadną słowa piosenek: „Wyśpiewać chcemy wam życzenia”, „Do wychowawcy”, „Byle było tak”, „Serdeczne życzenia”, z których przebijał motyw wdzięczności za trud przekazywania wiedzy młodemu pokoleniu. Program artystyczny został wzbogacony ciekawą formą teatralną. Był to zabawny skecz „Rewia mody – tani Armani”, opowiadający z przymrużeniem oka o prozie życia ucznia w szkole. Dla pełni obrazu dodajmy, że wspaniałe były również wystąpienia recytatorów, którzy potrafili zbudować emocjonalną więź z licznie przybyłą publicznością. Znakomicie z tej roli wywiązali się: Zuzanna Walus, Miłosz Łącki, Bianca Wygonik i Oliwia Rodzinka. Punktem kulminacyjnym programu były podziękowania wygłoszone w wierszowanej formie przez Marię Fejdasz i Jakuba Winnickiego za wspaniałą podróż po ścieżkach intelektualnych i życiowych poszukiwań. Występ zakończył brawurowy taniec drugoklasistów, którzy niebanalną formą choreograficzną wyrazili wdzięczność za cierpliwość, sumienność i wspieranie w rozwijaniu zainteresowań oraz uzdolnień.
Program artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej został nagrodzony burzą braw. Pan dyrektor Piotr Boczar w okazjonalnym wystąpieniu podziękował nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości: Pani Renacie Kilar za opracowanie scenariusza, Pani Joannie Konderli-Oziminie oraz Panu Witoldowi Niemczykowi za oprawę muzyczną i nagłośnienie, Pani Edycie Pałuk, Pani Agnieszce Twardowskiej, Panu Bogdanowi Turkowi za oprawę plastyczną. Pan burmistrz Wojciech Farbaniec nie krył wzruszenia z powodu obejrzenia pięknego widowiska. Uczniom pogratulował talentów scenicznych. Nadmienił, że edukacja i wychowanie są niezwykle ważnym kierunkiem działań w polityce oświatowej w gminie Rymanów. Dodał, że pozyskano środki finansowe na dokończenie ważnej inwestycji, czyli budowy nowego gmachu szkoły w Sieniawie. Zapewnił uczniów oraz grono pedagogiczne, że już od września przyszłego roku szkolnego będzie możliwa nauka w komfortowych warunkach w nowoczesnym, funkcjonalnym i przestronnym budynku. Słowa uznania dla talentów estradowych dzieci i młodzieży szkolnej wyraził także Pan Dariusz Bek. Nawiązał do myśli mądrości ludowej, mówiąc, że obrazowa metafora korzeni i skrzydeł jest ilustracją tezy, że szkoła i dom rodzinny ucznia mają niebagatelny wpływ na harmonijny rozwój dziecka. Złożył najserdeczniejsze życzenia nauczycielom i wychowawcom za ich pracę dydaktyczną i opiekuńczą oraz podejmowanie wielu ciekawych inicjatyw, mających na celu krzewienie najpiękniejszych humanistycznych idei i kształtowanie obywatelskich postaw społecznych.
Uroczystość zakończyła się wręczeniem Nagrody Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sieniawie nauczycielom, którzy w roku szkolnym 2022/2023 wyróżnili się zaangażowaniem w swoją pracę z uczniami. To szczególne wyróżnienie otrzymały Panie: Alina Bargiel – Jurczyk, Małgorzata Prorok, Sabina Zięba oraz Pan Witold Niemczyk. Pan dyrektor Piotr Boczar podkreślił, że Nagrodę Burmistrza Gminy Rymanów odebrała Pani Renata Kilar za wzorową pracę i wybitne osiągnięcia naukowe swych wychowanków. Podsumowaniem obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej niech będą słowa o charakterze apelu wyjęte z okolicznościowej karty z życzeniami skierowanymi do grona pedagogicznego: „Pragniemy, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania naszych sumień, abyście uczyli nas pokonywania zła i kierowania się w życiu tylko dobrem”.
Renata Kilar