„Sekretem szczęścia jest wolność, a sekretem wolności jest odwaga”.
Tukidydes
W dniu 28 kwietnia 2023 roku w murach naszej szkoły odbyła się akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pn. „Nauczmy się tego kraju na pamięć”, przygotowana przez uczniów klasy piątej pod kierunkiem Pani Renaty Kilar. Dekorację wykonała Pani Jolanta Korytko, za nagłośnienie odpowiadał Pan Witold Niemczyk, a za oprawę muzyczną – Pani Joanna Konderla-Ozimina. Przypomnijmy, że Konstytucję uchwalono w 1791 roku. Była ona pierwszą w Europie ustawą zasadniczą i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Określiła ona ustrój państwa oraz prawa i obowiązki człowieka i obywatela.
Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania przez wszystkich zgromadzonych hymnu państwowego. Program artystyczny miał za zadanie przybliżyć nam wszystkim doniosłe wydarzenie historyczne sprzed ponad dwu stuleci, a także uświadomić, jak ważną rolę w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja. Na długo w pamięci zebranych pozostało chóralne wykonanie pieśni „Witaj, majowa jutrzenko” oraz „Rota”. Do śpiewu przyłączyła się cała społeczność szkolna, co należy uznać za zjawisko szczególnie cenne, bo budujące solidaryzm i poczucie przynależności do wspólnoty. Ponadto ze szkolnej sceny rozbrzmiewały strofy innych znanych pieśni patriotycznych. „Kocham Cię, mój piękny kraju” zaśpiewały: Izabela Michałkowska, Natalia Nosal, Ewa Sitek, Maria Smoleń oraz Elizabeth Zalisz, a zasłużone brawa zebrał duet Lena Bruk i Elizabeth Zalisz za utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego, nazywanego bardem „Solidarności”. Z kolei fragmenty poezji z mocą i swadą wygłosili: Aleksandra Czech, Maria Fejdasz, Laura Janowska, Milena Miś, Oliwia Rodzinka, Bianca Wygonik, a także Rafał Szczęsny, Bogdan Winnicki i Jakub Winnicki. Dla pełni obrazu dodajmy, że w rolę konferansjerek wcieliły się: Anna Wasylik i Julia Walus, a uroczystość otworzyła Dominika Twardowska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
Uroczystość została nagrodzona gromkimi brawami przez całą społeczność szkolną. Pan dyrektor Piotr Boczar w okazjonalnym wystąpieniu podziękował wykonawcom i opiekunom za wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie rocznicowego apelu. Wspomniał także, że Konstytucja 3 Maja była jedną z prób zreformowania I Rzeczypospolitej w XVIII wieku. Nadmienił, że dziś powinniśmy doceniać dar wolności i suwerenności naszej ojczyzny w kontekście wojny rosyjsko – ukraińskiej. W imieniu Wojciecha Farbańca, burmistrza gminy Rymanów, zaprosił wszystkich obecnych na obchody rocznicowe w Rymanowie, które w tym roku – wyjątkowo – odbędą się 2 maja ze względu przeprowadzenie na terenie gmin uzdrowiskowych Iwonicz-Zdrój i Rymanów finałowego etapu Międzynarodowego Karpackiego Wyścigu Kolarskiego Kurierów pamięci Wacława Felczaka.
Renata Kilar